ДАН ОРДЕНЫНЫҢ ТУЛЫ КАВАЛЕРҘАРЫ. Дан ордены СССР ЮС‑ы Президиумының 1943 й. 8 нояб. указы м‑н РККА хәрбиҙәренең — рядовой һәм сержант составын, авиацияла ш. уҡ кесе лейтенанттарҙы бүләкләү өсөн булдырыла. 3 дәрәжәһе була (иң юғарыһы — 1‑се дәрәжә), бүләкләү дәрәжәләрҙең арта барыуы б‑са башҡарыла. 1943—91 йй. 2,6 меңдән ашыу кеше орд. тулы кавалеры була, шуларҙың 100‑ҙән ашыуы — Башҡортостанда йәшәүселәр, ш. иҫ. республикала тыуған 44 кеше (ҡара: табл.). Дан орд. тулы кавалерҙары т‑да материалдар Хәрби дан музейында, Милли музейҙа һәм БР‑ҙың башҡа музейҙарында һаҡлана. Күп торама пункттарҙа уларҙың исеме м‑н урам- дар, ойошмалар, учреждениелар аталған; уларҙың иҫтәлегенә һәйкәлдәр һәм мемориаль таҡтаташтар ҡуйылған. Дан орд. тулы кавалерҙары араһында — 10 башҡорт.

Әҙәб.: Славные сыны Башкирии: очерки о полных кавалерах ордена Славы. Кн.5. Уфа, 1985; Кавалеры ордена Славы трёх степеней: краткий биогр. словарь. М., 2000; Подвиги их — бессмертны: справочник о Героях Советского Союза и полных кавалерах ордена Славы из Республики Башкортостан. Уфа, 2000.

А.Н.Пинтсон, Е.А.Смирнов

Тәрж.Ф.Ә.Ҡылысбаев

Текст на русском языке

 

Фамилияһы, исеме, атаһының исеме

1‑се дәрәжә Дан ордены м‑н бүләкләнеү йылы

Абдрахманов Хәниф Хажиғәле улы

1945

Абрамов Алексей Фёдорович

1946

Анпилогов Поликарп Иванович*

1945

Антонов Яков Дмитриевич*

1946

Банников Василий Васильевич

1946

Белов Фёдор Антонович*

1945

Богословский Семён Петрович*

1958

Бородулин Филипп Иванович*

1958

Браун Николай Варфоломеевич

1946

Бродовиков Геннадий Матвеевич**

1945

Брюховский Михаил Николаевич*

1945

Булаев Алексей Николаевич*

1945

Варфоломеев Василий Михайлович

1945

Васильев Александр Харитонович       (Вәлишин Әһлиулла Хисмәт улы)

1945

Васильев Алексей Афанасьевич*

1946

Вдовченко Василий Денисович*

1945

Велижанцев Александр Фёдорович*

1945

Гаршин Павел Владимирович*

1958

Гладышев Иван Васильевич*

1945

Глобус Лев Давыдович*

1945

Глушков Иван Михайлович*

1946

Горячев Алексей Андреевич*

1945

ҒәзизовМостафа Шакир улы

1944

Данилов Дмитрий Иванович*

1945

Демидов Константин Петрович*

1945

Дерябин Степан Александрович*

1945

Дьячков Александр Васильевич

1959

Едрёнкин Михаил Акимович

1945

Жиленков Андрей Иванович*

1955

Заев Александр Алексеевич*

1945

Зарипов Зиннур Зариф улы

1945

Зарипов Хөсәйен*

1945

Захаров Пётр Иванович*

1945

Зотов Виктор Никифорович

1945

Кашапов Иван Ибраһим улы

1945

Кашин Михаил Николаевич*

1991

Киняшов Михаил Александрович

1945

Кирьянов Александр Иванович*

1945

Кобзев Николай Никифорович

1946

Колмыков Алексей Иванович

1945

Корнилов Пётр Власович*

1945

Коршунов Пётр Иванович*

1946

Костин Яков Дмитриевич

1945

Кузнецов Александр Павлович

1945

Кузнецов Георгий Иванович

1951

Кузнецов Григорий Тимофеевич

1946

Кузнецов Марк Петрович*

1945

Кутепов Александр Иванович*

1963

Лапин Трофим Якимович*

1946

Ларин Юрий Анатольевич

1945

Лукьянов Прокопий Максимович*

1945

Малахов Михаил Андреевич

1984

Маннанов Шакир Фәтих улы

1945

Мамыкин Иван Гаврилович*

1945

Маньшин Василий Петрович

1946

Масленников Пётр Андреевич*

1945

Масьянов Иван Иванович*

1946

Мелёхин Иван Александрович*

1946

Михайлов Алексей Александрович*

1970

Мухачёв Аркадий Васильевич

1945

Немков Василий Иванович*

1945

Низаев Әбүзәр Ғаяз улы

1945

Николаев Михаил Алексеевич*

1945

Остапенко Пётр Фёдорович*

1975

Пашнин Александр Васильевич*

1946

Пеньков Василий Владимирович*

1946

Пеньков Василий Петрович*

1946

Пепеляев Пётр Кузьмич

1945

Подденежный Григорий Максимович

1945

Попков Николай Васильевич*

1945

Попов Пётр Дмитриевич

1946

Попов Семён Ефремович

1946

Посохин Михаил Игнатьевич*

1945

Поспелов Пётр Иванович

1946

Прокопьев  Герман Терентьевич**

1968

Простов Егор Кириллович*

1945

Рафиҡов Шәмсетдин Хөснөтдин улы*

1945

Родимов Николай Ефимович*

1946

Рыков Пётр Дмитриевич*

1945

Сабитов Сәлих Ғиззәт улы

1945

Седельников Александр Андреевич**

1945

Сидельников Алексей Пантелеевич* 

1945

Солтанов Хәтмулла Аҫылгәрәй улы 

1945

Сотников Михаил Васильевич

1946

Сөләймәнов Вәлиәхмәт Ғимал улы

1945

Спицын Александр Иванович*

1946

Сыпачёв Василий Капитонович*

1945

Сыпченко Леонид Евтихиевич*

1946

Сәлихов Шәйхелислам Ғүмәр улы

1945

Сәләхетдинов Ғәрәфетдин Сәләхетдин улы*

1945

Ткачёв Александр Илларионович*

1968

Тугов Пётр Иванович*

1945

Туҡаев Рифҡәт Ғәлимйән улы

1958

Туснолобов Степан Сергеевич**

1945

Тюляев Григорий Васильевич*

1944

Усманов Ғайса Иҙрис улы*

1945

Фәхретдинов Тимерйән Йыһанша улы

1946

Фролов Никита Васильевич*

1946

Харисов Фәррух Харис улы

1945

Хилажев Мәүлит Хилаж улы

1945

ХөсәйеновХөрмәт Хәмзә улы

1946

Хөснөтдинов  Әхнәф Ғәлимйән улы

1959

Шеменёв Михаил Иосифович*

1945

Ширяев Иван Андреевич

1945

Шишкин Степан Иванович*

1945

Шубин Георгий Иванович

1945

Шушаев Бахтубай*

1945

Әлибаев Әҙеһәм Ғәле улы

1945

Әминев Зариф Хурамша улы*

1945

Яркалов Алексей Назарович               (Йәркәев Хөснулла Хәбибназар улы)*

1945

Яшутин Алексей Михайлович*

1946

* БР‑ҙан ситтә ҡалған Ырымбур һәм Өфө  губ., Пермь һәм Һамар губ. өлөштәрендә тыуғандар.

** Республикаға башҡа төбәктәрҙән килгәндәр, ш. иҫ. БАССР терр‑яһында армия сафына алынғандар һәм мобилизацияланғандар.

 

 

     © ГАУН РБ“Башкирская энциклопедия”, 2018             Все права на материалы, находящиеся на сайте http://башкирская-энциклопедия.рф, охраняются в соответствии с законодательством РФ, в том числе об авторском праве и смежных правах.