СОВЕТТАР СОЮЗЫ ГЕРОЙЫ, 1934—91 йй. СССР‑ҙағы почётлы исем, дәүләт һәм йәмғиәт алдында шәхси һәм коллектив ҡаһарманлыҡ күрһәткән өсөн бирелгән иң юғары баһа. СССР ҮБК‑ның 1934 й. 16 апр. ҡарары м‑н  булдырыла. Исем СССР ЮС‑ы Президиумы (1936—37 йй. СССР ҮБК) тарафынан бирелгән һәм алынған. Геройға Ленин орд. (1936 й. июленән; 1973—88 йй. ш. уҡ исемде ҡабаттан биргәндә), “Алтын Йондоҙ” миҙалы (1939 й. авг. алып; 1939 й. окт. тиклем миҙалдың исеме “Советтар Союзы Геройы” булған) һәм СССР ЮС‑ы Президиумы грамотаһы тапшырылған. Ике тапҡыр С.С.Г. булған кешегә — тыуған илендә, өс тапҡыр Геройға Мәскәүҙә бронза бюст ҡуйылған. 12,7 меңдән ашыу кешегә С.С.Г. исеме бирелгән, 100‑гә яҡын кеше был исемдән мәхрүм ителгән. Башҡортостандың 491 кешеһе С.С.Г. исеменә лайыҡ булған, уларҙың 230‑ы республикала тыуып үҫкән. С.С.Г. араһында 41 башҡорт (М.В.Ахмедов һәм Б.М.Солтанов БАССР‑ҙан ситтә тыуған), ш. иҫ. ике тапҡыр С.С.Г. М.Ғ.Гәрәев, Н.В.Ковшова һәм М.Х.Сыртланова. С.С.Г. т‑да материалдар Хәрби дан музейында, Милли музейҙа һәм БР‑ҙың башҡа музейҙарында һаҡлана. Респ. күп кенә ауыл, ҡалаларында Геройҙар аллеялары бар, уларҙың исеме м‑н майҙан һәм урамдар, пр‑тие һәм учреждениелар аталған; улар хөрмәтенә һәйкәлдәр, мемориаль таҡтаташтар ҡуйылған.

Әҙәб.: Славные сыны Башкирии: очерки о Героях Советского Союза. Кн. 1—4. Уфа, 1965—1979.

И.Ғәримова, А.Н.Пинтсон, Г.Т.Хөсәйенова

Тәрж. М.Х.Хужин

 

Советтар Союзы Геройҙары

Фамилияһы, исеме, атаһының исеме

Исем бирелгән йыл

Абдуллин Мансур Иҙиәт улы

1943

Абдуллин Әнүәр Абдулла улы

1945

Авдошкин Семён Егорович**

1944

Агафонов Яков Михайлович**

1945

Акимов Иван Алексеевич*

1943

Аҡтуғанов Мәхмүт Сафа улы

1944

Алабугин Фёдор Андреевич*

1944

Александров Игорь Петрович**

1944

Алексеев Павел Фёдорович*

1945

Алымов Алексей Михайлович**

1945

Аляев Иван Павлович

1940

Ананьев Пётр Филиппович*

1945

Андреев Кирилл Дементьевич

1943

Андрейко Илья Степанович*

1943

Андрусенко Валентин Кузьмич*

1945

Анискин Михаил Александрович

1945

Антипин Иван Алексеевич

1944

Антипин Филипп Лукьянович

1944

Антонов Георгий Семёнович

1945 (1950 й. мәхрүм ителә)

Антошкин Николай Тимофеевич 

1986

Арсеньев Николай Иванович**

1944 (1962 й. мәхрүм ителә)

Артамонов Владимир Иванович*

1939

Артищев Илья Соломонович**

1945

Архипов Василий Сергеевич*

1940, 1944

Арыҫланов Ғәфиәтулла Шаһимәрҙән улы

1940

Асеев Алексей Александрович

1944

Асеев Фёдор Константинович*

1944

Аскин Ғәйфетдин Ғәфиәт улы

1945

Ахмедов Михаил Владимирович**

1943

Бабушкин Роман Романович

1945

Баймырҙин Ғаяз Исламетдин улы*

1944

Бамбуров Сергей Никонович*

1938

Барыкин Георгий Филиппович*

1944

Басманов Гавриил Иванович

1943

Бедренко Николай Васильевич

1945

Безценный Виктор Николаевич**

1943

Бекетов Василий Семёнович

1945

Белов Аркадий Степанович*

1943

Белов Василий Михайлович**

1943

Белов Фёдор Иванович

1945

Беляков Иван Дементьевич*

1943

Бережной Иван Михайлович**

1945

Беспалов Иван Антонович*

1945

Бикбов Евгений Архипович*

1945

Биктимеров Сәлмән Ғәлиәхмәт улы

1944

Бикәев Солтан Хәмит улы

1943

Бирҙин Ғәли Иркәбай улы

1944

Богомолов Константин Иванович*

1943

Борисов Георгий Алексеевич*

1945

Бояринцев Тимофей Алексеевич*

1943

Бояркин Василий Илларионович*

1943

Бояршинов Василий Иванович*

1944

Бражников Иван Моисеевич*

1942

Брыкин Алексей Александрович*

1945

Булаенко Иван Савельевич*

1945

Булатов Хоҙат Сәлимйән улы

1944

Бусаргин Николай Матвеевич

1946

Бәҙретдинов Миңнулла Бәҙретдин улы

1944

Ваганов Александр Васильевич*

1945

Важенин Михаил Иванович*

1944

Вакульский Александр Васильевич

1945

Валентеев Степан Елисеевич*

1944

Ванин Николай Андреевич

1945

Васев Григорий Тимофеевич

1945

Васильев Андрей Александрович*

1944

Васильев Василий Семёнович

1945

Васильев Григорий Семёнович

1943

Васильев Дмитрий Павлович*

1944

Васильев Павел Ефимович

1945

Ватагин Алексей Михайлович*

1940

Веденеев Николай Денисович*

1945

Ведерников Николай Степанович

1945

Велисов Григорий Никитович*

1945

Ветошников Георгий Александрович

1944

Винокуров Борис Алексеевич*

1940

Винокуров Василий Иосифович*

1945

Войтекайтес Анатолий Николаевич*

1945

Волков Николай Иванович

1945

Воронцов Алексей Парамонович*

1944

Вәзетдинов Ғимазетдин Вәзетдин улы*

1940

Вәлиев Абдулла Хәбибулла улы

1943

Вәлиев Сәлих Шәйбәк улы

1943

Гайдым Иван Яковлевич

1944

Гайко Андрей Самойлович*

1944

Галин Михаил Петрович*

1945

Галкин Михаил Петрович*

1942

Гастелло Николай Францевич**

1941

Гладков Василий Дмитриевич*

1945

Глухов Иван Тихонович*

1945

Гниломёдов Иван Андреевич*

1945

Гнусин Александр Фёдорович

1945

Говорухин Иван Ильич*

1945

Головин Алексей Степанович

1943

Голубков Николай Николаевич

1945

Горбань Василий Моисеевич*

1945

Гордеев Александр Семёнович

1944

Гордов Василий Николаевич*

1944

Горин Анатолий Сергеевич

1946

Горошек Павел Антонович

1943

Горчилин Александр Михайлович

1943

Горшков Василий Николаевич

1943

Графов Владимир Сергеевич* 

1945

Грачёв Иван Николаевич 

1943

Гриб Иван Евдокимович 

1943

Гришин Иван Трифонович**

1945

Губин Евгений Иванович

1944

Губин Михаил Александрович*

1944

Гулеватый Кирилл Дмитриевич

1945

Гуреев Сергей Николаевич

1944

Гәрәев Муса Ғайса улы

1945 й. февр., апр.

Ғайсин Хәсән Нәзир улы

1945

Ғиззәтов Шируан Әдиәт улы*

1945

Ғиззәтуллин Абдулла Ғөбәйҙулла улы

1944

Ғиләжетдинов Тажетдин Баһауетдин улы

1945

Ғөбәйҙуллин Миңлеғәли Хәбибулла улы

1944

Ғәбдрәшитов Фазулла Ғабдулла улы

1944

Ғәҙелшин Хәмит Ғабдулла улы

1944

Ғәзизуллин Ибраһим Ғәлим улы*

1944

Ғәйфуллин Абдрахман Зәйнулла улы

1945

Ғәлиев Нурғәли*

1943

Ғәлиев Фәйзи Ғәли улы*

1944

Ғәлимйәнов Сәлимйән Ғәлимйән улы

1943

Ғәлимов Вәхит Ғәзим улы

1944

Ғәтиәтуллин Шакир Йосоп улы

1944

Давыдов Василий Кузьмич*

1942

Давыдов Павел Фёдорович*

1946

Давыдов Фёдор Николаевич*

1943

Дегтярь Николай Иванович**

1945

Дёгтев Пётр Максимович**

1944

Дёма Леонид Васильевич

1944

Дмитриев Николай Михайлович*

1941

Днепров Пётр Алексеевич**

1945

Доброрез Василий Павлович**

1945

Довженко Виктор Михайлович*

1945

Должанский Николай Иванович*

1944

Долженков Сергей Аниканович*

1944

Дрёмин Дмитрий Феоктистович*

1943

Дударев Павел Иванович*

1944

Дәүләтов Бәкер Рәхим улы

1944

Дәүләтов Әбдрәүеф Ғәни улы

1944

Дятлов Игнатий Семёнович

1945

Евстигнеев Александр Семёнович

1945

Евстигнеев Кирилл Алексеевич*

1944, 1945

Егоров Михаил Анисимович

1945

Ежов Николай Герасимович

1945

Елисеев Федот Васильевич

1943

Ерёмин Михаил Иванович*

1945

Ермолаев Александр Александрович*

1945

Ефименко Григорий Романович*

1943

Ефименко Иван Фёдорович*

1945

Ефремов Василий Васильевич*

1943

Ёлкин Иван Сергеевич

1945

Жмаев Николай Романович*

1945

Жувасин Павел Алексеевич*

1944

Завертяев Вениамин Анисимович*

1943

Заговеньев Анатолий Иванович*

1944

Заикин Фёдор Михайлович

1943

Закиров Әхмәт Закир улы

1944

Залесов Прохор Денисович*

1940

Зеленцов Виктор Владимирович*

1945

Зелёнкин Егор Фёдорович*

1943

Зернин Сергей Матвеевич*

1945

Злыденный Иван Дмитриевич*

1944

Золотухин Михаил Афанасьевич*

1944

Зорин Сергей Иванович

1945

Зубов Григорий Никитович*

1944

Иванищев Георгий Степанович*

1943

Иванов Пётр Игнатьевич

1946

Иҙрисов Ғилемхан Иҙрис улы

1945

Изюмов Николай Андреевич*

1945

Ильин Сергей Спиридонович

1945

Имаметдинов Мәғсүм Имаметдин улы

1945

Ириков Николай Романович

1943

Ишкинин Ишмәй Иштубай улы

1945

Ишҡолов Ғәтиәт Абдулла улы

1945

Ищенко Иван Митрофанович**

1944

Йәлилов (Йәлил) Муса Мостафа улы*

1956

Казаев Иван Абрамович*

1943

Казаков Пётр Иванович*

1945

Казаков Степан Александрович

1943

Калганов Алексей Нестерович

1945

Калинин Михаил Михайлович*

1945

Каменев Константин Кириллович*

1944

Карбышев Дмитрий Михайлович**

1946

Карманов Афанасий Георгиевич

1942

Кармишин Дмитрий Дмитриевич

1956

Кашин Николай Иванович*

1944

Кашпуров Пётр Афанасьевич*

1944

Кашутин Прохор Иванович*

1946

Киселёв Геннадий Семёнович

1946

Киселёв Иван Александрович

1945

Клименко Михаил Гаврилович*

1942

Клоков Всеволод Иванович*

1945

Князев Иван Николаевич 

1943

Кобелев Александр Иванович

1944

Ковальский Антон Филиппович

1944

Ковешников Дмитрий Степанович*

1943

Ковшова Наталья Венедиктовна

1943

Кожанов Василий Иванович*

1945

Козлов Иван Иванович*

1945

Кокорин Анатолий Михайлович*

1943

Колесников Михаил Петрович*

1938

Колпаков Пётр Васильевич*

1945

Колычев Николай Иванович*

1945

Комаров Георгий Владимирович*

1945

Комлев Пётр Александрович

1945

Кондрин Сергей Фёдорович*

1945

Коновалов Алексей Дмитриевич*

1944

Коновалов Михаил Васильевич*

1945

Копейкин Игорь Валентинович

1945

Копылов Василий Данилович

1944

Копылов Павел Иванович*

1945

Корнеев Иван Ильич**

1945

Корнилаев Анатолий Николаевич**

1943

Корочкин Пётр Георгиевич

1945

Косолапов Филипп Маркович

1943

Кочетков Михаил Иванович*

1945

Кочетков Степан Михайлович

1943

Кочетов Иван Данилович

1943

Көбәкәев Тимерәй Көбәкәй улы

1943

Крашенинников Иван Федотович*

1944

Криворотов Михаил Павлович

1941

Кровко Пётр Михайлович**

1943

Крылов Николай Николаевич*

1943

Кувшинов Леонид Михайлович

1957

Кудимов Павел Васильевич

1943

Кудряшев Герасим Павлович*

1945

Кузнецов Сергей Трофимович*

1943

Кузовников Анатолий Петрович*

1944

Кузьмин Василий Фёдорович

1943

Кузьмин Николай Михайлович**

1945

Кукарин Иван Александрович*

1943

Кулаков Пётр Афанасьевич

1945

Курочкин Тимофей Петрович*

1944

Күсемов Таһир Тайып улы

1944

Ҡужаҡов Морат Ғәлләм улы

1944

Ҡәҙерғәлиев Леонид Иванович*

1944

Лазарев Дмитрий Ильич

1945

Лазарев Николай Иванович

1990

Лаптев Григорий Михайлович*

1940

Лапшин Илья Фёдорович*

1943

Латипов Ғабдрахман Хәким улы

1945

Латипов Ҡотдос Ҡәниф улы

1946

Линьков Григорий Матвеевич*

1943

Литвиненко Николай Владимирович**

1944 (1947 й. мәхрүм ителә)

Лобанов Андрей Григорьевич**

1943

Лоскутов Виктор Георгиевич

1945

Лысенков Алексей Максимович

1944

Майский Сәхиб Нурлығаян улы

1940

Максимча Иван Васильевич

1945

Малидовский Георгий Фёдорович*

1944

Малышев Иван Афанасьевич*

1943

Малышев Николай Иванович 

1987

Маневич Лев Ефимович**

1965

Мартынов Михаил Иванович*

1940

Маслов Василий Иванович

1945

Матросов Александр Матвеевич**

1943

Маюров Иван Иванович*

1945

Мельник Николай Михайлович*

1943

Мельников Борис Васильевич**

1945

Мельников Николай Павлович

1944

Миңлебаев Ғүмәр Хажинур улы

1945

Миңлеғолов Тәфтизан Таһир улы

1944

Миңлеәхмәтов Нурлы Миңлеәхмәт улы

1944

Мирсков Андрей Иванович*

1945

Михайлов Александр Фадеевич

1943

Михайлов Александр Яковлевич**

1943

Михайлов Андрей Михайлович*

1943

Михляев Степан Александрович

1944

Мозжерин Степан Фёдорович*

1945

Мойзых Евгений Антонович*

1945

Молочинский Григорий Фёдорович*

1945

Морев Николай Николаевич**

1943

Морозов Сергей Ильич*

1943

Мосолов Георгий Константинович

1960

Мөстәҡимов Зәйнулла Мөстәҡим улы

1945

Муравьёв Николай Андреевич*

1945

Мушников Георгий Иустинович

1945

Мырҙағәлимов Ғәзиз Ғәбиҙулла улы*

1944

Мәзитов Ғәли Әхмәт улы

1944

Мясоедов Григорий Павлович*

1943

Налимов Григорий Сергеевич*

1945

Науменко Степан Иванович**

1951

Наумов Георгий Васильевич*

1944

Невзгодов Андрей Иванович*

1944

Недошивин Вениамин Георгиевич

1944

Нелюбин Иван Яковлевич

1945

Немчинов Александр Михайлович

1943

Немчинов Иван Николаевич*

1943

Немчинов Михаил Антонович*

1945

Никифоров Алексей Фёдорович

1944

Николаев Василий Семёнович

1944

Никонов Алексей Васильевич*

1937

Новоженов Иван Иванович**

1945

Ноғоманов Дәйләғи Сирай улы

1945

Номинас Борис Деомидович**

1944

Нортенко Василий Иванович**

1945

Нурҡаев Талип Латип улы

1944

Обухов Виктор Тимофеевич*

1944

Обухов Николай Феоктистович**

1941

Овчаренко Кузьма Иванович**

1944

Овчаров Степан Семёнович

1944

Овчинников Григорий Семёнович

1944

Оглоблин Иван Васильевич

1944

Озимин Михаил Иванович* 

1945

Оргин Константин Петрович*

1944

Орехов Пётр Иванович*  

1944

Орсаев Егор Орсаевич

1945

Павлов Николай Спиридонович

1944

Павлов Пётр Егорович

1945

Палагин Владимир Степанович*

1946

Пантелькин Анатолий Александрович

1945

Парамонов Константин Ефимович

1944

Пасов Николай Трофимович

1945

Патраков Александр Фёдорович

1943

Паширов Валентин Дмитриевич

1944

Пашкевич Алексей Васильевич**

1945

Пашков Алексей Фёдорович

1943

Петин Максим Фёдорович*

1945

Петров Михаил Петрович

1945

Пикунов Александр Степанович

1945

Пименов Иван Тимофеевич**

1943

Пинский Матвей Савельевич**

1945

Плотников Александр Григорьевич*

1940

Поддубный Алексей Павлович**

1943

Подольцев Иван Григорьевич*

1945

Полунин Иван Александрович

1945

Полуэктов Степан Михайлович

1943

Пономарёв Павел Иванович

1945

Пономарёв Сергей Дмитриевич

1945

Попов Андрей Фёдорович

1944

Попов Геннадий Петрович

1945

Попов Николай Ильич

1944

Попов Пётр Дмитриевич*

1944

Похвалин Василий Алексеевич*

1944

Примакин Иван Васильевич**

1945

Протвинь Иван Степанович

1945

Пстыго Иван Иванович

1978

Пугаев Степан Александрович

1943

Пулькин Григорий Степанович

1940

Пьянзин Иван Семёнович*

1942

Пятари Иван Викторович**

1945

Рабовалюк Михаил Иванович

1945

Разволяев Иван Павлович*

1945

Разин Василий Алексеевич*

1945

Ракшин Дмитрий Сергеевич

1943

Рашевский Александр Ефимович*

1940

Рогалёв Пётр Леонтьевич**

1945

Родимцев Александр Ильич*

1937, 1945

Романов Николай Кириллович

1943

Ромашкин Иван Данилович**

1945

Рудаков Александр Павлович*

1944

Рутчин Алексей Иванович

1944

Рыбалко Иван Игнатьевич

1943

Рыков Константин Константинович*

1957

Рябов Андрей Фёдорович

1944

Рябых Николай Павлович*

1943

Сабенин Михаил Варнавич*

1944

Саблин Владимир Филиппович*

1944

Саевич Тимофей Александрович

1945

Сайранов Садиҡ Уйылдан улы

1945

Салтыков Иван Павлович*

1944

Сафин Нурулла Дәүләтгәрәй улы

1945

Сафонов Анатолий Георгиевич

1944

Сафронов Тимофей Петрович*

1945

Секин Владимир Алексеевич**

1945

Сергеев Дмитрий Степанович

1945

Серебрянников Александр Георгиевич

1943

Сериков Иван Павлович**

1945

Серков Андрей Игнатьевич

1944

Серов Георгий Трофимович*

1945

Сибирин Семён Алексеевич*

1944

Сиваков Иван Прокофьевич*

1944

Сидоренко Александр Филиппович**

1944

Силантьев Иван Матвеевич

1943

Синицын Василий Иванович 

1945

Сиренко Иван Лаврентьевич

1945

Скрытников Константин Александрович*

1945

Смирных Леонид Владимирович*

1945

Собко Максим Ильич*

1944

Соколов Алексей Иванович*

1944

Соколов Михаил Анисимович

1945

Солдатов Константин Спиридонович*

1945

Солтанов Барый Муллағәли улы*

1945

Сорокин Михаил Яковлевич*

1943

Сөләймәнов Шәриф Сөләймән улы

1943

Сөнәғәтуллин Йәүҙәт Оморҙаҡ улы

1944

Старжинский Иван Ильич*

1946

Старцев Александр Петрович

1943

Степанов Александр Николаевич

1945

Степанов Константин Иванович

1945

Степанов Никита Андреевич

1944

Стерелюхин Алексей Кузьмич*

1944

Суворов Александр Иванович*

1945

Судоргин Андрей Павлович*

1945

Суковатов Николай Иванович**

1943

Супонин Дмитрий Владимирович*

1944

Суслов Александр Андреевич*

1944

Суфиянов Суфый Хажи улы

1945

Суханов Николай Иванович

1945

Сухарев Александр Петрович*

1944

Сухов Иван Степанович

1939

Сухоруков Алексей Яковлевич

1943

Сыртланов Муллайәр Исламгәрәй улы

1944

Сыртланова Мәғүбә Хөсәйен ҡыҙы

1946

Сырцов Дмитрий Дмитриевич*

1945

Сәйетов Ғабдулхай Сәйет улы

1945

Сюткин Пётр Иванович

1946

Танцоров Григорий Васильевич**

1944

Тапиков Самуил Михайлович*

1945

Таранов Иван Игнатьевич*

1945

Тарасенко Василий Фомич

1945

Ташкин Михаил Александрович*

1945

Титов Василий Фёдорович

1943

Ткаченко Яков Тарасович

1945

Толокнов Борис Андреевич

1945

Томаров Василий Александрович

1945

Торопчин Николай Степанович*

1940

Трошин Алексей Васильевич

1943

Трушков Илья Фёдорович

1945

Тузов Николай Иосифович*

1943

Тургенев Фёдор Николаевич*

1942

Турков Николай Яковлевич*

1944

Тушнолобов Кузьма Максимович*

1945

Утин Василий Ильич

1942

Ушаков Пётр Алексеевич

1944

Үтәғолов Зөбәй Төхвәт улы

1943

Ферапонтов Владимир Петрович

1943

Филатов Григорий Иванович

1943

Фомин Николай Петрович*

1944

Фомин Фёдор Фролович*

1942

Фролов Александр Павлович**

1965

Фәтҡуллин Әнүәр Әсәҙулла улы

1945

Халиҡов Тимербулат Ғәләүетдин улы

1944

Хачин Георгий Андреевич

1943

Хохлов Анатолий Иванович

1945

Хохряков Семён Васильевич*

1944, 1945

Хребтов Фёдор Ефимович*

1943

Худяков Александр Алексеевич

1944

Хәйбуллин Ҡотлоәхмәт Ҡотлоғәлләм улы

1944

Хәйҙәров Әмирйән Сөләймән улы

1944

Хәйҙәршин Ғәйнанша Хәйҙәрша улы

1944

Хәйретдинов Минһаж Хәйретдин улы*

1945

Хәсәнов Сафа Хөзәм улы

1944

Һаҙыймөхәмәтов Ғүмәр Мостафа улы*

1944

Цибизов Леонид Герасимович

1943

Цыбенко Иван Семёнович*

1945

Цыбин Иван Максимович*

1944

Чегодаев Фёдор Кузьмич*

1942

Челов Николай Михайлович

1944

Черепахин Сергей Павлович

1945

Черёмухин Александр Евгеньевич*

1945

Черкасов Владимир Иванович

1943

Черных Николай Андреевич

1943

Чернышёв Аркадий Петрович*

1944

Чипишев Василий Иванович*

1943

Чистяков Максим Андреевич*

1943

Чумаков Григорий Тимофеевич*

1944

Чухарёв Александр Иванович

1945

Шабанов Василий Прокофьевич**

1943

Шавкунов Егор Иванович*

1944

Шакиров Үлмәҫ Шакир улы

1944

Шамҡаев Әкрәм Беляевич*

1944

Шаповалов Иван Егорович*

1945

Шаров Василий Васильевич*

1940

Шарыпов Абрам Григорьевич*

1944

Шашлов Яков Афанасьевич*

1946

Шишкин Александр Павлович*

1943

Шишкин Василий Иванович*

1945

Шишков Михаил Фёдорович

1944

Шкураков Михаил Ермилович**

1945

Шумейко Григорий Григорьевич

1945

Шумилов Михаил Степанович*

1943

Шәйхетдинов Ғимай Фәсхетдин улы

1944

Шәмғолов Фәттәх Ғәфүрйән улы

1946

Щербаков Павел Фёдорович**

1945

Әбдрәшитов Шамил Монасип улы

1944

Әминев Миңлетдин Ғилметдин улы

1943

Әсфәндиәров Закир Лотфрахман улы

1944

Әхмәлетдинов Фазылйән Фазлый улы

1945

Әхмәров Ғәбит Абдулла улы

1944

Әхмәтғәлин Хәкимйән Рәхим улы

1945

Әхмәтйәнов Зәйнетдин Низаметдин улы

1944

Әхмәтов Абдулла Шәңгәрәй улы

1944

Әхмәтшин Ҡәйүм Хәбибрахман улы

1944

Әхтәмов Хәсән Баһҙый улы

1944

Әһлетдинов Фәйзулла Хәзи улы**

1943

Әһлиуллин Хәмит Шәмсетдин улы

1943

Юркин Борис Иванович*

1943

Яковлев Алексей Александрович

1946

Яҡупов Наҙим Мөхәмәтйән улы

1956

Ямалетдинов Шаһи Ямалетдин улы

1946

Янченко Вячеслав Михайлович

1973

*БР сиктәренә инмәй ҡалған Ырымбур һәм Өфө губ. терр‑яһында, Пермь һәм Һамар губ. бер өлөшөндә, БАССР биләмәләрендә тыуған кешеләр.

**Республикаға башҡа төбәктәрҙән килгән, ш. иҫ. БАССР‑ҙа мобилизацияланған кешеләр.

Яндекс.Метрика